OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 25.03.2024 12:48:30 

Papagáje

Agapornis fischer

 

 

Agapornis pochádza z Afriky. Je zaradený medzi malé papagáje, dorastá do veľkosti 15 cm. V zajatí sa dožíva v priemere 10 rokov. Vo voľnej prírode sa agapornisy živia prevažne travnými semenami, preto sa snažíme v zajatí ich stravu čo nejviac prispôsobiť. Ako krmivo im podávame zmes prosa, ovos, lesknicu, semenec a v malom množstve aj slnečnicu. Prilepšiť im môžeme zeleným krmivem, ovocím, zeleninou, mliečnou kukuricou. Potrava by mala byť obohatená aj o minerály a vitamíny, v dobe krmenia mláďat doplnená o vaječnú miešanicu. Samozrejmosťou je vždy čerstvá voda v napájačke.

 

 

Rozdiel v pohlaví nie je voľným okom rozoznateľný. Skúsený chovateľ vie určiť pohlavie rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je panvový test, keď samička má panvové kostičky roztiahnuté na niekoľko mm, samček má panvové kostičky viac pri sebe, alebo celkom spojené. Kostičky u samčeka sú špicatejšie, samička ich má viac guľatejšie. Ďalším znakom pre rozlíšenie pohlavia je zobák pri koreni, keď u samičky je o niečo širší než u samčeka, hlava samičky je viac hranatá ako samčekova. Aj podľa posedu na bydielku je možné sledovať rozdiely medzi pohlaviami. Samička má vo väčšine prípadov nožičky ďalej od seba, samček ich má bližšie pri sebe. Správanie jedincov je tiež dôležité pri určovaní pohlavia. Samička je aktívna pri stavbe hniezda, samček je správaním temperamentnejší, kŕmi samičku, alebo kŕmenie naznačuje. Pri odchytení jedinca samička viac hryzie ako samček. Skúsenejší chovatelia môžu rozdiely zistiť aj podľa chvostových pier. U samičky by mali mať štvorhranný rovný tvar, u samčeka by mal chvost vybiehať viac do oblej špičky. Všetky tieto skutočnosti ale nedávajú žiadnu záruku úspešného rozoznania medzi samčekom a samičkou. Najúspešnejšie určenie pohlavia je testom DNA.

            Základom úspešného chovu je zostavenie harmonizujúceho nepríbuzného páru. Agapornis je papagáj spoločenský, preto skúsení chovatelia odporúčajú chov v skupinách, nie selektovane po pároch.  Nejlepší čas pre odchov mláďat je v letnom období. Pred začatím hniezdenia pripravíme chovné páry aj podávaním stravy obohatenej o rôzne minerály, kalórie a vitamíny podporujúce aktivitu, celkovú kondíciu, plodnosť, pri samičkách tvorbu kvalitnej škrupiny vajec. Naklíčené zmesy zrnín sú vhodnou potravou v tomto období. Nesmieme zabudnúť poskytnúť agapornisom materiál na stavbu hniezda. Osvedčné sú tenké konáriky vŕby, brezy, ovocných stromov, ale aj hrubšie čerstvé konáriky,
z ktorých olupujú kôru a tú tiež používaj´na stavbu hniezda. Hniezna búdka štandardných rozmerov na ležato má mať minimálne 25 x 16 x 20 cm (d - š- v) s otvorom priemeru 5 – 6 cm. Samička znáša v priemere 4-6 vajec, na ktorých sedí 21 dní. V čase kŕmenia mláďat podávame vaječnú miešanicu. Krúžkovanie mláďat robíme približne v 9 dni ich života. Samička kŕmi mláďatá do 6 týždňa ich života, potom kŕmenie preberá na seba samček. Po vyletení mláďat z búdky ich ešte nejaký čas dokrmuje samček a samička sa pripravuje na ďalšie hniezdenie. Keď sú mláďatá samostatné doporučuje sa odchytiť ich a premiestniť do zariadenia pre mláďatá, aby nedochádzalo k napádaniu aj vlastnými rodičmi a prípadným neželaným násilným úhynom, alebo poškodeniam na zdraví.

Agapornisy sú mierne hlučné, z ručne odchovaných mláďat vyrastajú krotké a veľmi spoločenské jedince, ktoré dokážu človeku pripraviť veľa nezabudnuteľných zážitkov.