Papagájik sivokrídly (Forpus coelestis)
Papagájik sivokrídly (Forpus coelestis) je to jeden z najmenších druhov papagájov na svete. Jeho domovom je Južná Amerika,
najväčší výskyt Ekvádor a Peru.
Dospelé jedince dorastajú do veľkosti 12 cm.
Dožívajú sa v priemere 10 - 15 rokov.
Mláďatká pohlavne dospievajú v 10 mesiaci, do chovu je ideálne ich zaradiť najskôr v 12 mesiaci života, aby bol jedinec dostatočne vyzretý.
Tento papagájik je pre svoju veľkosť a nehlučné prejavy správania zaradený medzi miláčikov pre chov v bytoch. Radi sa hrajú, sú prítulní a veľmi rýchlo si zvyknú na prítomnosť človeka. Pre odchov mláďatiek je potrebné zvoliť zdravý a harmonizujúci pár, ktorý by pri vytvorení vhodných podmienok nemal mať prekážky priviesť na svet svoje potomstvo. Ideálne je umiestniť chovný pár oddelene, nakoľko v čase párenia a počas hniezdenia sa správajú veľmi teritoriálne, napádajú cudzie páry a agresívne si ochraňujú svoju hniezdnu búdku. Nie sú nároční na veľké priestory, preto by im mala úplne postačovať klietka o rozmeroch d 80 cm, š 50 cm, v 60 cm. Vletový otvor do hniezdnej búdky môže mať priemer 4-5 cm.
Samička znáša v priemere 4 - 6 vajíčiek. Mláďatká sa liahnu na 20 - 21 deň.
Rozpoznanie pohlavia nie je až tak komplikované. Samičky majú menej tmavších znakov. Samčekovia majú farebne odlišnú tmavšiu kostrč, tmavšiu farbu na letkách krídiel a na hlave za očami tmavšie farebné časti. V zajatí boli šľachtením dochované rôzne farebné mutácie: modré, lutino, albino, americká žltá, americká biela, škoricové, pastelové, plavé, kobaltové, olivové, straky.
Forpusy majú osobitnú potrebu väčšieho prísunu vitamínu A, takže dávku ovocia a zeleniny môžeme podávať aj viackrát týždenne.
Ovocie: jablko, pomaranč, kiwi, mango, hruška, figa, mandarínka, slivka, jahoda, čerešňa ...
Zelenina: špenát, mrkva, hrášok, repa, púpava, zelená fazuľka, paradajka, kapusta ...
Forpusy radi skonzumujú aj varené ovsené vločky, ryžu, fazuľu, taktiež si pochutia aj na orechoch, maku, rôznych bobuliach. Veľmi radi majú senegálske proso. Zo semien je najbežnejšou potravou žlté aj červené proso, lúpaný ovos, lesknica, kardi a slnečnica len v menších množstvách kôli vysokému obsahu tuku.
Samozrejmosťou je pravidelný prísun čerstvej vody (nechlórovanej), chlór môže poškodiť zdravie vtáka.
V zimných mesiacoch mimo chovnej sezóny by teplota priestorov nemala klesnúť pod 5ºC.